Еколог: Протягом 5 років на Дніпрі буде потужна повінь
За версією чиновників, у Києві все під контролем і жодна екологічна катастрофа йому не загрожує. Інша точка зору у екологів. Вже декілька років фахівці все голосніше говорять про те, що місто знаходиться на грані. Якщо сьогодні нічого не робити, через декілька років природа почне нам мстити, і ось тоді без жертв не обійтися.

Відомий еколог, директор Київського еколого-культурного центру розповів про можливі сценарії, які можуть розвернутися в Києві найближчими роками.

- Сьогодні все лише і говорять про проблему намивання піску на берегах Дніпра. Не секрет, що за декілька років прямо на воді на околицях столиці виросли цілі міста. Таке будівництво поступово міняє гирло Дніпра. Цей процес як може нашкодити Києву і його жителям?

- Дійсно, така проблема існує. На жаль, всі ці будівництва знищують природну фауну, житло риби, її нересту, проживання диких птиць. Крім того, така ситуація, як ви вже сказали, міняє русло Дніпра. Тому все це рано чи пізно приведе до катастрофи в найближчих селищах. Адже коли річка міняє напрям, при весняних розливах можливе виникнення величезного потоку води, який може розмити, наприклад, міст або удома на березі. Це дуже небезпечно. На жаль, наші власті цього не розуміють.

- Але невже багаті люди, які будують собі палаци за мільйони доларів на берегах Дніпра, не бояться, що їх будинки затопить?
- Мені здається, що багаті люди погано вчилися в школі і прогулювали уроки хімії, фізики і біології. Наприклад, багато нинішніх депутатів будують свої будинки прямо в Чорнобильській зоні. А саме в районі Днепровсько-тетеревського мисливського господарства. Там не можна ні будувати, ні відпочивати. Мені здається, природа помститься за наругу над нею. Ми чекаємо, що протягом найближчих 5 років на Дніпрі буде дуже потужна повінь (воно відбувається десь раз в 20-25 років). Якщо цикл не збився, то вже пора.

Думаю, Дніпро скаже своє слово дачам, які стоять незаконно в районі Козинки, Гнедіна, Процева, Конча-Заспи і інших місцях. Я своїми очима бачив фотографії, на яких чітко видно, як вода піднімалася прямо до платформи метро «Гідропарк». Все це було не так давно, в 1976 році. Але тоді ще ніхто не будував собі дач прямо на березі Дніпра, намиваючи для будівництва пісок.

- Останні європейські рейтинги просто дивують. Ще 10 років тому Київ вважався найзеленішою столицею світу. Чому зараз в Європі говорять, що сьогодні ми займаємо перші місця з кінця?
- Дійсно, на саміті в Копенгагені екологи визнали: Київ серед мегаполісів Європи займає останнє, 30-е місце. Вся річ у тому, що впродовж останніх 15-20 років міські власті не звертає уваги на екологію.

Можна привести масу прикладів. «Киевзеленстрой» не так давно очолювала людина, яка до цього працювала в одному з банків. Київським зоопарком до останнього часу керував колишній директор лазні. Ще приклад - Київське міське управління екології. Директор, який його очолював, працював в сантехнічній частині. Нинішній керівник цього управління також ніколи не займався екологією.
Ще одна причина - це будівництво в зелених зонах. Якщо в радянські часи зелена площа нашої столиці була найбільшою в Європі - порядка 30 квадратних метрів на людину, то зараз всього 16. Насадження продовжують вирубувати. Адже це наше чисте повітря, наш мікроклімат. Я вже не говорю про екологічно небезпечні об'єкти, яких у нас більше 100 лише в Києві. Кожен з них у будь-який момент може привести місто на грань катастрофи.

- Один з них - це Чорнобильська АЕС? Говорять, повітря в цій зоні вже досить чисте, там можна збирати гриби, ягоди і водити екскурсії...
- Скажу лише, що гриби збирати там точно не можна. Адже вони вбирають в себе всі важкі метали. Свого роду губка, яка очищає місцевість. Що стосується чистоти чорнобильського повітря, то потрібно нагадати: у 1986 році там було викинуто величезну кількість радіоактивних речовин, період напіврозпаду яких декілька мільйонів років. Іншими словами, в осяжному часі туди заходити не можна, жодних екскурсій, полювання, вирощування рапсу - все це виключено. Можна сказати, ця територія назавжди втрачена для України. Тому не треба вірити фахівцям МНС, яке вже зараз говорять, що можна рубати дерева і ловити там рибу. Це все нісенітниця.

- Якщо ніхто сьогодні професійно не займається екологією, чи може це привести до плачевних наслідків? Адже у нас є декілька об'єктів, від яких залежать життя мільйонів киян. Наприклад, гребля у Вишгороді. Нею хтось займається?
- Про це можна багато говорити. Будь-яка будова рано чи пізно приходить в непридатність. Навіть піраміди Хеопса поступово руйнуються. А ось греблі, на відміну від пірамід, знаходяться під величезним натиском води. Наскільки якісно ця гребля була побудована, ніхто не знає. Але їй вже 30 років. Тому зрозуміло, що в один сумний день станеться те, про що говорять екологи. Величезна кількість вантажівок, які цілий доба їдуть по греблі, простий теракт, падіння метеорита, весняний паводок, будівництво Окружної дороги, навіть проста халатність мгут привести до невеликої тріщини. І ця тріщина почне швидко розростатися. Не дай бог вода піде через Київську греблю і хлине на Київ. В цьому випадку весь Лівий берег буде залитий. Американці прийшли до такої думки, що греблі, які були побудовані 30-40 років тому, потрібно знімати. У них є навіть державна програма по зняттю гребель, і вони демонтували вже порядка 30. Ніхто не сперечається, це дуже дорого, але ж питання в людських життях. Під загрозою сьогодні 4-мільйонне місто. Я можу навести приклад. Коли фашисти в 1941 році личили до Запоріжжя, то бійцями НКВД була підірвана Запорізька гребля і ствол води заввишки 20 метрів пішов вниз, змітаючи не лише дивізії фашистів, але і величезну кількість сіл, які знаходилися нижчим по Дніпру. Я розмовляв зі свідком цієї події. Це страшно - вода мчиться так, що вже за декілька хвилин затоплені десятки кілометрів, і немає жодного порятунку. Це сильніше за цунамі.

- Якщо ситуація і справді настільки серйозна, цей об'єкт як мінімум потрібно серйозно охороняти?

- Потрібно, але в Києві її ніхто не контролює і греблю не охороняє. Наприклад, заїхав якийсь терорист, став на греблі, висадив бомбу - і через 20 хвилин місто знищене. Або візьмемо землетрус. Хто може дати гарантію, що нічого не станеться?

- Ну а тепер давайте поговоримо про сам Київ. Деякі фахівці стверджують, що в деяких районах Києва взагалі небезпечно з'являтися, настільки там брудне повітря. Які, на вашу думку, ділянки найбільш проблемні?

- Звичайно ж, самий загазований район - це центр. Тут навіть дерева в'януть завчасно. А все тому, що в повітрі величезна кількість важких металів і сажі. У цивілізованих країнах пріоритетом вважається екологія, тому найвищі ціни на житлі не в центрі, а у віддалених районах. У нас же, навпаки, в центрі, де більш всього транспорт і грязь, вартість «квадрата» надхмарна. Якщо говорити по конкретних місцях, це Московська і Ленінградська площі. Ну і, звичайно ж, Хрещатик. Із-за геологічного рельєфу в цьому місці немає продувки. Подібна ситуація спостерігається і в Ялті. До речі, ніхто не знає, що саме це курортне місто насправді було і є одним з найзабрудненіших міст СРСР і України. Саме тому, що тут немає продувок. На жаль, люди цього не знають і приїжджають сюди подихати «чистим» повітрям з Дніпропетровська, Запоріжжя. На Хрещатику ми можемо спостерігати ту ж картину.

Що може статися після прориву Київської греблі?
Місто буде затоплено протягом 20 хвилин
Приблизне число жертв - 1,5 млн чоловік
Висота хвилі - 15 м
Прибережні райони Києва, особливо Поділ, будуть повністю зруйновані.

автор: Юлія Зарицька
за матеріалами УТРО.UA


Создан 16 дек 2009  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Погода в Києві Курс євро Курс долара free counters