Британський досвід проектування систем ОВК – погляд російського спеціаліста
 

 

Автор статті Сергій Олексійович Сусін — професійний проектувальник систем ОВК, випускник Пермського політехнічного інституту за фахом «Теплогазопостачання і вентиляція», впродовж багатьох років проектував і будував атомні станції і об'єкти атомної промисловості СРСР.

З 2000 року С. А. Сусін живе в Ірландії, де займається проектуванням лікарень, офісів, готелів, шкіл і інших об'єктів.

Багато що в будівельній індустрії Британії і Ірландії відрізняється від російської практики: технічна культура, бізнес-прийоми, психологія інженерів, проектувальників, будівельників і ін. У цій статті автор ділиться з читачами досвідом і спостереженнями, отриманими їм в процесі роботи на Британських островах, і проводить порівняння особливостей будівельної індустрії Росії і Британії.

 

Проектувальники

 

Проектувальники, що спеціалізуються в HVAC в Ірландії небагаточисельні на відміну від Великобританії.   Країни ці багато в чому схожі, але різні по розмірах: у Ірландії проживає 4 мільйони чоловік, а у Великобританії близько 60-ти мільйонів.  Історично склалося так, що обидві ці країни живуть за одними будівельними законами.  У ірландських будівельних стандартах прямо вказано, що якщо чогось не вистачає і не освітлено, то слід керуватися британськими нормами.

Зазвичай проектна фірма називає себе Mechanical & Electrical Consultant. Або Mechanical & Electrical Consulting Engineers. Це важко перевести в точності на російську мову, особливе слово Mechanical, яке неправильно буде перевести як "Механік". У таких проектних фірмах є інженери по HVAC і інженери-електрики.

У невеликих фірмах інженерові доводиться поєднувати багато функцій. Монтажні фірми називають себе «Mechanical Contractor», часто вживають слово engineering.

Проектувальники в Британії і Ірландії – "біла кість" інженерного бізнесу. Я відчуваю дуже поважне відношення до мене, як до «консалтингу» з боку монтажників, замовників, архітекторів. До моєї думки завжди прислухаються. У проектувальників, як правило, завжди освіта краще, ніж в інженерного персоналу монтажників і постачальників. Виконроби зазвичай мають освіту коледж (технікум) і заробляють 25-45 тисяч в рік. Інженер в проектному бізнесі має університетську освіту і заробіток близько 25-65 тисяч євро в рік. Щоб доходи були вищі, треба ставати project manager’ом або відкривати свою справу.

Замовити інженерний проект вважається престижним і правильним рішенням. Будівництво без проекту заборонено законом і просто не вигідно, з огляду на майбутні проблеми із страхуванням будівлі. Інженер на островах, що має хороший досвід, як правило, до сорока років відкриває свій бізнес у вигляді невеликої проектної або монтажної фірми.

Ближче до пенсії фірма продається. Пенсіонери інколи працюють безкоштовно, консультують молодь, засідають в CIBSE (британське товариство інженерів), згадуючи молодість і свої проекти.

 

Я зустрів ірландського інженера, років 70-ти, який для власного задоволення, абсолютно безкоштовно, робив будівельну частину проекту реконструкції старовинної будівлі в центрі провінційного ірландського містечка, звідки він родом.

 

На думку західних фахівців, що працюють в Москві, є повний вакуум дрібних і середніх проектних фірм. Часто проектні відділи монтажників або продавців грають роль проектувальників, але будучи в повній залежності від фірми, вони працюють на фірму, а не на клієнта. Що може запропонувати клієнтові проектний відділ фірми "ABC"? Проект з устаткуванням фірми "ABC" і лише "ABC". Британський клієнт це відкидає повністю і відразу, а російський – навпаки, приймає "на ура".

 

На Заході вся краса проектувальника в тому, що він ні цента не отримує від постачальника чи підрядника (російський бізнес прямо протилежний) - він незалежний апріорі і знаходиться на стороні клієнта.

 

Клієнт доручає вести тендер серед постачальників і підрядчиків проектувальникові, як найдосвідченішому в проекті. Клієнт запитує – робити/не робити, купувати/не купувати, будувати/не будувати. За визначенням проектувальник – консультант (consulting). Дуже часто замовники доручають проектувальникові фінансовий і технічний контроль будівництва.

 

Проектувальник регулярно відвідує будівельний майданчик (авторський нагляд), що і в Росії робиться, але що важливіше, проектувальник в Британії веде фінансовий контроль. Всі так звані "прогресивки", тобто звіти про виконані роботи з вартістю виконаних робіт, контролюються проектувальником.

 

 

Програмне забезпечення для проектування

 

Я не зустрічав британських і ірландських проектних фірм, що не мають спеціалізованих програм для M&E engineering consultant.

На британських островах популярними є програми CyMap і HevaComp. З AutoCAD йде трансформ в файл , далі проста вставка своїх рішень по всьому розділу, від опалення, вентиляції, кондиціонування, сантехніки, електрики та ін. Програма розраховує тепловитрати та теплонадходження, вартість проекту, вартість енергії, готові специфікації на обладнання, труби, ізоляцію. Вартість такого програмного забезпечення - близько 3000 EUR.

Придбавши програму, її використовують, як правило, лише обмежено. Скажімо, для розрахунку тепловитрат та теплонадходжень. Є недоліки та помилки, але це не головне.

 

Головне - психологія проектувальника.

 

Інженер хоче зовсім іншого інструменту. Дуже часто в натиску між замовником, підрядчиком, термінами та нормами постає швидшим й ефективнішим ручне введення, ручний ескіз, примітивний розрахунок в Excel, інтуїтивне рішення і так далі. Час - гроші, це залізне правило.

 

Творці всіх подібних програм - сильні програмісти, але, як мені здається, вони мало залучають до процесу створення програм фахівців-проектувальників.
Основний принцип проектування за допомогою програмного забезпечення такий: вводиться величезне число даних проекту - архітектурні креслення, дані по конструкціях, бази даних устаткування і пр. На це йде багато часу. Потім йде само креслення і складання специфікацій, які також вимагають часу і навиків. Після цього проектувальник порівнює результат з тим, що він планував зробити, і вносить необхідні зміни. Це добре для стадії робочих креслень або для заключної стадії проектування об'єкту.

 

А як бути з ранніми стадіями проекту? На стадії ведення переговорів, комерційної пропозиції і т. д. абсолютно неприпустимо витрачати гроші і час на детальний введення архітектури, даних тощо, щоб отримати діаметри труб опалення та вартість їхньої інсталяції. Тому доводиться спиратися на досвід і колишні проекти, та визначати ціну будівництва і проектування приблизно, за укрупненими показниками.

 

У США, мабуть, найбільш розвинена індустрія програмного забезпечення. Однак використанню американських програм часто заважає те, що в американців свої норми та свої розмірності (BTU, фути, дюйми).

В Росії було б корисним впровадити систему ISO 9000, це допоможе інтегрувати Росію у світове технічне співтовариство. Різниця в технічній документації Росії й решти світу заважає застосуванню західного програмного забезпечення. Чого варта лише вимога СНиП креслити аксонометричні схеми! У 3D AutoCAD застосована ізометрія. І навряд чи хтось серед розробників захоче перейти на аксонометрію. Один вихід - переглянути СНіП на оформлення будівельної документації. Слід кардинально підігнати його до європейських стандартів. Це набагато простіше, ніж створювати вітчизняне програмне забезпечення.

 

Психологія. Національні особливості

 

Спостерігаючи збоку за роботою британських будівельників та інженерів, я помітив інше ставлення до комфорту, порівняно з російськими фахівцями.

Наприклад, в частині розміщення опалювальних приладів.

 

Практично всі інженери і архітектори на Британських островах відмовляються розуміти, що краще місце для радіатора/конвектора - під вікном. Для російського інженера, що пройшов курс ТГВ, зрозуміло, що найхолоднішим місцем у кімнаті є вікно і, отже, радіатор треба ставити під вікном, щоб конвективним потоком запобігти струмам холодного повітря від холодних поверхонь вікна.

У Британії та Ірландії радіатори ставлять і в глибині кімнати, і в коридорах, що не мають тепловтрат, і т.д. Ця дивна, на мій погляд, позиція йде від традиційного британського сприйняття конфігурації опалення.

У колишні часи в англійському житлі єдиним стаціонарним нагрівальним елементом в будинку був камін, що розміщується в центрі протилежній до вікна стіні. І тепер, встановлюючи радіатор або конвектор, англійський інженер інтуїтивно ставить його на місце, де має бути камін - біля стіни, протилежної вікну.
У цьому винні не інженери-проектувальники систем ОВК, а архітектори, які не бажають відходити від традицій. Архітектори ставлять під вікно різні меблі і не залишають інших варіантів.

 

Але більш за все прихильні до установки радіаторів в далекому кутку монтажники.

Розмовляючи з інженерами ОВК, я зрозумів, що вони орієнтовані на створення нагрівання повітря, а не приміщення. Дійсно, доля тепловтрат на інфільтрацію дещо більше частки тепловтрат через огороджувальні конструкції. Іноді ця величина становить 50 і більше відсотків. Це можливо при м'якому кліматі (-1 °С). В Росії при розрахункових температурах -26 °С і нижче частка тепловтрат на інфільтрацію складає 10-15%.

 

Звичним рішенням для інженера є розміщення повітряних каналів у підвісній стелі.

З історії я почерпнув звичне для британців уявлення про будинок з підлогою, стінами та покрівлею. А стеля у них - це важлива, але необов'язкова частина. Часто можна зустріти легкі конструкції, лише символічно іменовані перекриттям. Взагалі будинки британців зараз будують легкими, малоінерційними, з дуже слабкою звукоізоляцією.

 

При проектуванні таких будівель інфільтрація та природна вентиляція є вельми важливим аспектом.

Кондиціювання повітря тут має сенс тільки у великих забруднених містах, оскільки повітря, особливо в Ірландії, надзвичайно чисте і свіже, а днів з високими температурами вкрай мало.

Розраховуючи систему кондиціонування, я багато разів переконувався, що кондиціювання повітря - це чисто американський (південь США) винахід, випадково і помилково потрапило на Британські острови.

 

Вартість робіт

 

Вартість проектних робіт в частині опалення, вентиляції, електрики визначається за стандартами. Зазвичай це відсоток від вартості будівництва. На ранніх стадіях проекту визначається вартість всього будівництва. Розрахунок робить професійний кошторисник, виходячи з ескізів та пропозицій архітектора.
Далі, по ходу проектування, ціна уточнюється і змінюється, але не більше ніж на кілька відсотків в ту чи іншу сторону. Відповідальність за визначення ціни будівництва несе кошторисник.

Вартість монтажних робіт визначається за кошторисами. Вартість постачання обладнання перевіряється проектувальником на підставі різних варіантів постачання від різних постачальників.

 

Тендер

 

В Ірландії проектування йде від стадії до стадії, які в цілому такі ж, як і в Росії. Остаточна стадія - вихід на тендер. Тендер (вибір підрядника) проводить проектувальник.

Проведення тендеру - цікава бізнес-процедура. Ціна будівництва стає відомою проектувальнику і замовнику після закінчення проекту, і це є секретом. Проектувальник відправляє поштою креслення і специфікації не менше, ніж п'яти потенційним підрядникам. Основне питання - ціна. Через деякий час проектувальник поштою отримує відповіді від підрядників, із запропонованою ціною. Усі конверти розкриваються у визначений день і годину, у присутності свідків, інколи представників замовника. Далі, декілька днів проектувальник вивчає пропозиції підрядників, і потім пише своє резюме замовникові, архітекторові, кошториснику. Зазвичай занадто високі та дуже низькі пропозиції не розглядаються. Коли договори на будівництво підписані, то ціна будівництва є відкритою.

У російському бізнесі все "секретно" від початку до кінця. У Британії навпаки - проектувальник і монтажник рекламують себе, кажучи, що ми маємо проект вартістю стільки-то мільйонів. Та й як приховати ціну будівництва?

 

Ціна будівництва контролюється податковим відомством, страховою компанією, проектувальником, кошторисником, замовником, архітектором, інколи громадськістю, якщо це дуже важливий проект. Практично приховати вартість будівництва неможливо, не потрібно і просто безглуздо.

У ділових переговорах все ж прийнято називати вартість всього будівництва, а не свого окремого контракту. Наприклад, прийнято висловлюватися так: ми проектуємо системи опалення, вентиляції, кондиціонування повітря нового заводу вартістю 20 мільйонів фунтів. Для обізнаної людини все відразу стає зрозуміло: очевидно, вартість проектних робіт складе близько 8%, тобто, маємо вартість всього проектування 1 600 000 фунтів, з них приблизно 15% припадає на системи ОВК, що складе 240 000 фунтів. Це хороший контракт.

 

Будівництво

 

Проектувальник веде постійний контроль будівництва та його вартості. Іноді проектувальнику довіряють менеджмент будівництва, що вигідно замовнику, коли проект технічно складний і дорогий. Це коштує близько 3-5% від вартості будівництва. Спеціальна професія - Project Manager - дуже популярна в будівельному бізнесі. Російським аналогом може бути ГІП проектної організації і представник замовника (начальник ВКБ), як би в одній особі.

Як правило, британські проектні фірми залишають 50% від свого проектного гонорару на стадію будівництва. Це пов'язано з тим, що звичайною практикою британських фірм-підрядників є виставлення рахунків за переробки і недоліки проектній фірмі. Наприклад, якщо проектувальник помилився в діаметрі трубопроводу, підборі обладнання тощо, то за переробку він, проектувальник, платитиме. І платять! В Росії такого я не зустрічав.

 

Практично завжди замовники доручають проектувальникові фінансовий і технічний контроль будівництва. Проектувальник регулярно відвідує будівельний майданчик (авторський нагляд), що і в Росії робиться, але, що важливіше, проектувальник веде і фінансовий контроль.

Обов'язковим інструментом проектувальника на будівництві є цифрова фотокамера. Я знімаю те, що побудоване, і пишу потім лист із зауваженнями і фотографіями підрядчикові, будівельникові, архітекторові. Архів фотографій в комп'ютері на різних стадіях будівництва - дуже важлива річ. Завжди можна подивитися якийсь вузол, фасад, обв'язування і т.ін. Дуже часто фотографії є підставою в суперечках про те, кому платити за переробки і помилки.

Дуже важливою справою на стадії будівництва є узгодження постачання обладнання. Коли підрядчик (або замовник, що рідко) купує устаткування на підставі специфікації проекту, він погоджує постачання з проектувальником в обов'язковому порядку. Проектувальник зобов'язаний затвердити або обґрунтовано відхилити придбання того чи іншого обладнання.

Оскільки мені, проектувальнику, платить замовник, я на стороні замовника, і я обов'язково проконтролюю, чи точно відповідає устаткування, вибране підрядчиком для постачання, чи є сертифікати, чи відповідає фірма-виробник всім вимогам і т.д.

 

В російській практиці такого немає: дуже часто підрядники безвідповідально міняють устаткування і матеріали, нікого не питаючи і ні з ким не погоджуючи.

 

В цілому хочу відмітити, що проектувальник на Заході є ключовою фігурою в бізнесі. Всі питання, весь будівельний процес «крутиться» навколо архітектора і проектувальника від початку і до кінця будівництва. Архітектор і інженер - творці. Вони з гордістю говорять: я побудував цей будинок! В Ірландії вражає відношення замовників і будівельників до проектувальника - поважне і серйозне. Думаю, що такий підхід дає кращий результат.

 

Постачання

 

Компаній-постачальників у Великобританії та Ірландії дуже багато, і всі вони дуже сумлінно працюють.

У кожного постачальника є суворе правило: прислати рахунок за запитом проектувальника або монтажника не пізніше наступного дня. Рахунок проектувальникові потрібний для визначення ціни, аж ніяк не для купівлі обладнання. І постачальник це розуміє.

В Росії я стикаюся з тим, що постачальник відмовляється мати справу з проектувальником, бо розуміє, що проектувальник нічого не купить у нього.

Британські та ірландські постачальники устаткування часто проводять презентації в проектних фірмах, присилають каталоги, консультують інженерів. В середньому прибуток від постачання складає 15-20%, що дозволяє постачальникам безбідно існувати навіть в періоди кризи. Великобританія та Ірландія виробляють практично всю номенклатуру устаткування в галузі ОВК.

Особливістю проектної документації є те, що проектувальник не має права нав'язувати замовникові той чи інший вид обладнання від конкретного постачальника. Це вважається рекламою і просуванням продукції і карається законом, як різновид корупції.

 

Страхування

 

Дуже важливе питання страхування. Зазвичай невелика проектна фірма страхує себе на 1-3 мільйони євро. Без страховки бізнесу вести проект не можна. Будівельники і монтажники страхують свій бізнес в обов'язковому порядку.

 

Субпідряд

 

Я помітив, що британські монтажники абсолютно не соромляться мати величезну кількість субпідрядників. У Росії монтажник зазвичай приховує субпідрядників від клієнта, кажучи, що це «мої люди», хоча насправді це може бути інша фірма або сторонні фахівці.

В Британії заборонено називати себе тим, ким ви не є. Наприклад, на кресленнях завжди пишуть, хто це робив, обов'язково вказують архітектора; у всіх монтажних документах вказується: хто будував, монтував, поставляв той або інший вузол, систему, блок. Це важливо для подальшого страхування будівлі і розбору можливих нещасних випадків, пожежі та ін.

Будівля може бути не застрахована, якщо будь-хто з учасників будівництва видав себе не за того, ким він є насправді.

 

Контакти

 

Зв'язок між всіма учасниками будівельного процесу здійснюється постійно. В її основі лежить наявність у всіх офісах AutoCAD та Інтернету. Офіс монтажника і вже тим більше проектувальника немислимий без наявності AutoCAD і персоналу, що володіє цією програмою. Вручну зроблені креслення є анахронізмом. Всі питання вирішуються по телефону, факсом або електронною поштою. Звичайною поштою (яка приходить на наступний день!) Відсилаються важливі документи і креслення. Копії креслень надсилаються на СD-дисках.

Наприклад, монтажники приступають до монтажу системи. Прораб присилає проектувальникові на затвердження варіант постачання і свої виконавчі креслення, запитує, чи все правильно. Якщо все в порядку, то виконроб приступає до монтажу. Якщо ні, з'ясовуються проблеми і потім, спільно, вирішуються.

Мене вразило на будівництві ввічливе ставлення між людьми. Часто чую висловлення: ми одна команда, ніхто не хоче нікого звинуватити, давайте вирішувати проблему разом. Як правило, на будівництві проводяться регулярні наради, де присутні архітектор, головний будівельний підрядчик, субпідрядник по інженерних системах, субпідрядник по електриці, кошторисник, проектувальники.

 

Корупція

 

Будівельний бізнес є одним з найбільш корумпованих у світі. Цілком можливо, що деякі подібні явища мають місце і на Британських островах.

В Ірландії я не бачив такого поширеного в Росії явища, як так званий «відкат». Я розповів своїм друзям ірландцям про це явище в російському бізнесі, вони сміялися і співчутливо хитали головами, справедливо зауважуючи, а навіщо це потрібно? Гроші можна заробити легальними шляхами.

 

Якщо постачальник попросить проектувальника або монтажника «проштовхнути» своє устаткування на будівництво за певну мзду, то він може «нарватися» на переслідування в кримінальному порядку, а це вб'є його бізнес назавжди.

З іншого боку, ніхто слова не скаже постачальникові устаткування, якщо він вирішить провести технічний семінар в Іспанії і запросити для участі в ньому (за свій рахунок) проектувальників і монтажників, віднісши витрати на рекламу і просування устаткування.

 

Про так звану "обналічку" всі знають і вміють це робити, але в Ірландії вона має зовсім інший вигляд і не так велика, як в Росії, адже необхідності в ній практично немає.

Поширена офшорна діяльність, залучення іноземної робочої сили, здача устаткування в лізинг самому собі через офшор і т.ін.

Всі будівельні фірми прагнуть піти від податків, але робиться це інакше, ніж в Росії, в основному дуже цивілізовано, різними бухгалтерськими прийомами і в рамках закону.

У мене склалося враження, що в Ірландії вигідніше працювати «по-білому», аніж хитрувати з офшорами і «чорною готівкою».

 

Наведу типове міркування ірландського чиновника відносно корупції - брати хабар чи ні. Чиновник, що має спокусу отримати 100 тисяч євро за, скажімо, дозвіл скинути будівельне сміття в недозволеному для цього місці, міркує так: «У мене зарплата 50 тисяч євро на рік плюс пільги, державна пенсія та інше. Мені 45 років. Через 20 років я вийду на пенсію. Таким чином, я отримаю в наступні двадцять років, як мінімум, 50 000 х 20 = 1 000 000 євро. Плюс - гарантована пенсія, скажімо, 25 000 євро на рік, припустимо, доживу до 85 років, тобто ще 25 000 х 20 = 500 000 євро. Всього 1 000 000 + 500 000 == 1 500 000 євро. А хабар мені пропонують 100 тисяч євро. Ризик, якщо розкриється злочин, великий. Можна потрапити до в'язниці на кілька років, отримати чималий штраф, втратити назавжди роботу і повагу в суспільстві. Ризик не йде ні в яке порівняння з сумою хабара».

 

 

Спеціалізація бізнесу

 

На Британських островах дуже чітко проводиться спеціалізація бізнесу.
Не може інсталятор займатися проектуванням, і вже, тим більше, постачальник. І проектувальник ніколи не стане займатися постачанням або виконувати інсталяцію. Це різні види діяльності.

 

Тут немає таких фірм, що працюють «під ключ», як в Росії, які беруться за все підряд, «соромлячись» сказати замовникові, що у них сили є лише на якогось одного виду діяльності.

 

Менталітет у британського замовника інший: все завжди починається з проекту, розрахунку. Британський замовник розуміє, що спочатку проект, потім постачання, потім монтаж. Російський замовник пропускає перші дві складові, інколи і не підозрюючи про їх існування, і відразу переходить до останньої, завершальної стадії. Таке положення дуже дивує моїх ірландських і британських колег, що працюють в Росії. Це йде від помилкового, але зрозумілого уявлення та бажання замовника мати справу з однією особою, а не з командою проектувальників, будівельників, монтажників, постачальників.

Будівництво для замовника - це вкладення грошей, тобто віддача, інвестування. У будівництві є термін «освоєння коштів». Мені один з російських бізнесменів, якому я проектував фармацевтичну комору, розповів, яким було його здивування, коли від нього вимагалося вкладати в будівництво, тобто «освоювати кошти»!

 

Тим більше це важливо розуміти, коли гроші вкладаються в складні інженерні системи.

Британський замовник легко переглядає своє майбутнє на багато років вперед і йде на інвестування коштів у довгострокові проекти, чого не скажеш про російського бізнесмена, якому проект з окупністю в наступному році здається страшно ризикованим підприємством. Втім, часи змінюються. Мене дивує, з якою легкістю російський бізнесмен платить адвокату або лікарю чималі гроші за професійну пораду і як той же бізнесмен не може заплатити 5-7% від кошторису архітекторові та інженерові за професійну пораду, як витратити кошти, і за інженерні ідеї створення нової власності.

 

Британський бізнесмен набагато легше йде на оплату праці інженерів. Його так вчили в бізнес-школі, що кожна праця має бути оплачена.

 

У будівництві є складові - проект, поставка, монтаж. Викинути один з компонентів - нонсенс. Такий же нонсенс злити весь будівельний процес в один договір підряду («під ключ»).

 

Я думаю, що неуспіхи і втрати грошей в будівельних проектах в Росії йдуть в першу чергу від поганого менеджменту і ідеалізування замовником горезвісного договору "під ключ". «Під ключ» добре купувати меблі для кухні, садовий будиночок тощо. А якщо у вас будується завод або торговий центр вартістю кілька мільйонів доларів, то треба слідувати всесвітнім будівельним законам.

 

Висновок

 

Досвід будівельної індустрії Ірландії та Великобританії багатий і цікавий, видається, що розгляд його окремих аспектів та їх порівняння з російською практикою можуть бути корисні для російських фахівців.

 

Опубліковано в журналі AВОК №1/2004

 

 

"АВОК" - Некомерційне Партнерство "Інженери з опалення, вентиляції

та кондиціонування повітря, теплопостачання та будівельної теплофізики"
Тел. (495) 621-80-48, 621-64-29, e-mail: abok@abok.ru

http://www.abok.ruОбновлен 31 мая 2014. Создан 30 окт 2012  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Погода в Києві Курс євро Курс долара free counters