Опалюємо оселю сонцем та дровами

Як власнику приватного будинку позбутися газової залежностіМешканець села Нові Петрівці, що на Київщині, Олександр Сокиржинський кілька років тому встановив у себе вдома сонячні фотоелектричні панелі та геліоколектор. Перші трансформують сонячну енергію в електричну. Другий - накопичує її, завдяки чому в будинку нагрівається вода. А два роки тому Олександр ще і перейшов з газового опалення на дров'яне, поставивши новий котел. Тепер 80% гарячої води в будинку з'являється завдяки сонячному теплу, а залежність від газу завдяки дуету «сонце + дрова» зникла повністю.


  

Практично. Під накопичувачами сонячної енергії

Олександр зберігає техніку, а іноді навіть сіно.

Фото: Г. Салай, газета "Сегодня"

 


БУДИНОК ІЗ СЕКРЕТОМ

 

Для перехожих енергоефективний будинок Олександра нічим не відрізняється від інших. Паркан навколо нього не дозволяє побачити з вулиці сонячні панелі: їх можна розглянути лише з подвір'я. Встановлені вони не на даху, а збоку від будинку, що дозволяє зберігати під ними побутову техніку, а також, солому та дрова. Але завдяки розташуванню на південній стороні, вони збирають достатньо сонця для будинку площею 200 кв.м.


Свої «сонячні батареї» Олександр купував у спеціалізованому магазині. «У мережах будівельних супермаркетів вони поки не продаються, - розповідає він. - Адже щоб правильно скомплектувати та встановити все це, потрібен фахівець. Не зважаючи на уявну простоту конструкції, людині, яка не займається складанням енергозберігаючих систем професійно, краще за цю справу не братися. Відомо чимало випадків, коли через неправильну установку геліоколектори погано накопичували сонячну енергію».


До речі, у Києві фірм, що займаються енергозберігаючим обладнанням, вже декілька. І вони готові виконати інсталяцію та підключення системи протягом одного дня. Виробників теж багато, серед них є й вітчизняні. Олександр зупинився на українських панелях і поки не пошкодував про своє рішення. «Сонячні батареї поставив 3 роки тому, а геліоколектор - 4. І за весь цей час ніяких проблем не виникало», - говорить він.

 

pic2

Дров'яний котел. Окупився буквально за перший рік.

Фото: Г. Салай, газета "Сегодня"

 

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ

 

Фотоелектричні панелі, що дають постійний струм, встановлені на даху, а інвертор (перетворювач постійного струму у змінний 50 Гц 220В) - знаходиться у підвалі. Поруч - прилад, який фіксує, скільки струму приходить з міської мережі. «Ось зараз він показує, що мережа дала нам 2,5 Ампера, а навантаження при цьому - 3,5 Ампера. Тобто, 1 Ампер у нас в даний момент надходить від сонячних батарей. Це 220 Ватт. Але зараз всього 10 ранку. До обіду, коли сонце буде найбільш яскравим, потреби в електроенергії з мережі взагалі не буде. Зате в темний час доби до 8 ранку будинок повністю на електриці від міської мережі. А після 8 ранку режим генерації електроенергії від фотоелектричних панелей запускається автоматично».


Підігрівання води сонячною енергією, накопиченою геліоколекторами (або: сонячними колекторами – Ред.), відбувається в бойлері, на якому встановлено контролер. Цей контролер відстежує температуру на сонячному колекторі. Як тільки датчик температури на колекторі зафіксує температуру на 4 градуси вищу, ніж температура води у бойлері, тоді автоматично вмикається насос для прокачування води по мережі будтинку. «Зараз у бойлері 23 градуси, а на колекторах 27, - каже Олександр. - Ще трохи – і запуститься насос для прокачування».


Як стверджує господар будинку, який знайомий із зарубіжним досвідом у сфері альтернативної енергетики, років 20 його система точно пропрацює. «Тут немає чому ламатися, - переконаний він. - Ці гофровані труби - з нержавійки. До речі, їх монтаж займає мінімальний час, бо не потрібно проводити зварювальних робіт. Труби мають теплоізоляцію. Далі - мідь, упакована склом. Внутрішня поверхня бойлера звичайна, емальована».

БЕЗ ІЛЮЗІЙ

 

Як бачимо, сонце може бути лише допоміжним джерелом енергії. «І ніяких ілюзій в наших широтах з цього приводу бути не повинно, - вважає Олександр. - Наприклад, наш колектор влітку гріє нам на 100% гарячу воду, що споживається, але взимку - лише на 60%. Те, чого не вистачає, я догрівається електротеном». Не вистачає енергії, накопиченої геліоколектором, і для опалення. Для того, щоб зробити гарячими ще й батареї у кімнатах, Олександр встановив котел. Спочатку у нього був газовий, але через постійну динаміку подорожчання газу 2 роки тому він встановив чеський дров'яний котел.
 
ЦИФРИ

 

«Він дуже простий в експлуатації. Головне - не забувати завчасно його чистити. Весь попіл з нього виводжу в сусідній ліс і просто розкидаю під деревами. У котлі споживає електроенергію тільки насос, який прокачує теплоносій (воду) по системі опалення. Все інше регулює механіка. Тому котел практично не «їсть» електроенергію, - пояснює Олександр. - Плюс до того ж, дрова я збираю в лісі. Так що, опалення будинку дров'яним котлом обходиться майже безкоштовно».


Для порівняння, коли в будинку Олександра стояв газовий котел і не було геліоколектора для нагріву води, в середньому споживання газу становило 6500 кубів на рік. Тобто, його сім'я перебувала в третій категорії споживачів, для якої 1000 куб.м газу, за нинішніми цінами, коштує 2248,2 ГРН. Значить, без встановлення геліоколектора та дров'яного котла йому довелося б заплатити 14613 ГРН на рік. Після встановлення геліоколектора споживання скоротилося до 5000 кубів. А це 11241 ГРН. Тобто, геліоколектор дав Олександру економію в 3372 ГРН. Відповідно, при своїй вартості в 24000 ГРН він окупається за 7 років. А якщо врахувати, наскільки щороку дорожчає газ, термін окупності виходить 5 років, і навіть менше. Олександр переконаний, що купити геліосистему (сонячні колектори, бойлер та допоміжне обладнання – Ред.) - це навіть вигідніше, ніж тримати гроші в банку. «Ваші інвестиції досить швидко окупаються - за 5 років, потім йде чистий прибуток, - підраховує він. - При цьому Ви нічим не ризикуєте. Бо обладнання розміщено на Вашій території, а енергія йде від сонця».


Встановивши дров'яний котел, Олександр повністю відмовився від газу. А значить, економить 11241 ГРН на рік. Тому дров'яний котел за 8000 ГРН окупився ще за перший рік роботи, а зараз приносить вигоду. Однак, що стосується фотоелектричних сонячних батарей, то вони можуть взагалі не окупитися. Адже вони коштують 32000 ГРН при терміні експлуатації 20 років. А при вартості 1 кВт електроенергії 0,24 ГРН сім'я, котра живе в приватному будинку і споживає в середньому 3000 кВт на рік, витрачає на електроенергію лише 720 ГРН на рік.

 

how much

РЕЗЮМЕ

 

Обладнання, яке встановив Олександр, точно стане в нагоді в місцевості з неякісним електропостачанням, де в мережі часто буває слабка напруга, та ін. Крім того, воно зручне там, де не підведено гарячу воду або газ. А при зростанні вартості блакитного палива ці рішення стануть ще актуальнішими.

Тетяна Матичак,

Газета «Сегодня»,

www.segodnya.uaОбновлен 30 мар 2012. Создан 30 ноя 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
 
Погода в Києві Курс євро Курс долара free counters