Ринок чистої енергетики схиляється в бік фотоелектричних елементів

На тлі несподіваного спаду продажів вітрогенераторів ринок устаткування для сонячних станцій демонструє феноменальне зростання: у 2010 р. обсяги продажів на ньому збільшилися вдвічі, досягнувши $71,2 млрд.Вітроенергетика почала відходити на другий план.
«Десять років тому, коли засновник Clean Edge Рон Перник передбачив, що сонячна енергетика перетвориться з темної конячки в одне з домінантних ринкових напрямків, цю заяву аналітики сприйняли зі скептицизмом. Не дивно, адже в 2000 р. обсяг світових продажів устаткування для фотоелектричних сонячних станцій становив лише $2,5 млрд. З тих пір цей ринок стійко зростав, підскочивши з $36,1 млрд. в 2009 р. до $71,2 млрд. - в 2010 р. », - йдеться в звіті дослідницької компанії Clean Edge.


Сьогоднішній бум продажів сонячних батарей відбувається завдяки китайським заводам, який запровадив нові технології виробництва і опустили ціни обладнання вниз.
Світовий ринок устаткування для вітрових генераторів також неухильно і швидко зростав з 2000 р., в якому він дорівнював $4,5 млрд. Однак у 2010 р. на ньому вперше в історії був зафіксований спад. Обсяги продажів скоротилися до $60,5 млрд. з $63,5 млрд. у 2009 р. Однією з причин охолодження інтересу до цього ринку стала податкова невизначеність в США - другому за величиною після Китаю ринку установки вітрових генераторів. Частина американських конгресменів виступила за скасування пільг виробникам вітрової енергії.


Загальний обсяг продажу обладнання для альтернативної енергетики, що включає сонячні батареї, вітрові генератори і потужності для виробництва біопалива, виріс у 2010 році на 35% - до $188 млрд. Цей ринок все ще малий, у порівнянні з видобуванням викопних видів палива. Для порівняння, виручка нафтогазового гіганта Exxon Mobil в минулому році склала $383,2 млрд.


Проте індустрія обладнання для альтернативної енергетики вже стала помітною силою, і в неї спрямувалися потоки інвестицій. Якщо в 2000 р. в розробку чистих технологій спрямовано лише 1% венчурного капіталу, то в 2010 р. в американські стартапи з цього сектору залучили $5,1 млрд., що склало 23% всіх високоризикових інвестицій.


«За минуле десятиліття сектор чистих технологій довів, що володіє величезними бізнес-можливостями. І нинішні темпи зростання альтернативної енергетики можна порівняти із раннім етапом революційного розвитку телефонії, комп'ютерів та інтернету », - повідомив керуючий директор Clean Edge Рон Перник.


Дослідники вважають, що в деяких секторах чистої енергетики зростання сповільниться, оскільки ринок вступив у стадію широкої адаптації, але простору для експансії ще багато. За прогнозом Clean Edge, до 2020 року світові обсяги продажів устаткування для виробництва біопалива досягнуть $112,8 млрд., вітрових генераторів - до $122,9 млрд., сонячних станцій - до $113,6 млрд.


Інтерес до безпечних джерел енергії різко зріс після недавніх вибухів на японській атомній електростанції «Фукусіма-1». Німеччина та низка інших країн повідомили про бажання поступово відмовитися від атомної енергетики і прискорити перехід на альтернативні методи отримання електрики.


Про плани зробити революцію у виробництві сонячних батарей днями повідомило Міністерство енергетики США, заснувавши для цієї мети проект SunShot, що надає гранди перспективним дослідникам. Уряд поставив мету зробити електрику, що виробляється фотогальванічними панелями, дешевшою за енергію, що виробляється традиційним способом.


Плавка кремнію, або накладення шарів міді / індію / галію / селеніду, виробництво фотогальванічних модулів та наступна установка їх на дахах або сонячних фермах у пустелі, доводить вартість енергії до $10/Вт. Вже існують технології, що дозволяють здешевити процес у два-три рази. Проекту SunShot поставлена ​​більш амбітне завдання - за шість років опустити вартість виробництва сонячної енергії до $1/Вт.


Направлення для діяльності задано. Наприклад, компанії 1366 Technologies доручено навчитися вирощувати чисті кремнієві пластини, замість того щоб «випилювати» їх із злитків, фірма Solexant займеться створенням тонкоплівкових сонячних елементів з нетоксичних напівпровідникових матеріалів. Інші компанії намагаються збільшити час зберігання сонячної енергії на електростанціях та шукають способи ефективного підключення їх до існуючих мереж електропередач.

 

За матеріалами "Экономические известия"

 

Создан 18 мар 2011  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником
Погода в Києві Курс євро Курс долара free counters